XPonerat

2025 > 12

Den svarte skarven är fortfarande kvar på breddgraden. Kan inte minnas att jag har sett storskarv uppe i dessa vatten så här sent på året tidigare!
Verkar dock nöjd och tillfreds med sin utkiksplats... så dags för lite nyårsansning! / J

Läs hela inlägget »

... vakande vid skrakvattnets strandlinje! Ingen närkontakt idag men väl värt besöket!
/ J

Läs hela inlägget »

Då var det dags att önska er alla en underbar jul och ett härligt nyår!
/ J

Läs hela inlägget »

Midvintermorgon och en fin träff vid vattnet - storskrakepar på patrull!
/ J

Läs hela inlägget »

Om nu inte frost, is och snö infinner sig så får man ge sig ut på näckenjakt!
/ J

Läs hela inlägget »

Träffade igår på en stenhungrig tjäderhöna under skogsvägsrundan. Tjädrar äter smågrus för att mala ner den fiberrika födan som så här års mest består av tallbarr. / J

Läs hela inlägget »

Så här års - en normal vinter - brukar jag ta mig en runda för att fotografera isformationer och isfall utefter skogens vattendrag. Denna december liknar mest en vårlig flod av smältvatten omgiven av sprudlande grön växtlighet. Vackert är det men...!  / J

Läs hela inlägget »

Sitter och drömmer mig tillbaka till denna ljumna augustikväll vid lomgölen. Sommarens mustiga gröna färger hade smått börjat slagit över i den nalkande höstens kulörer. En nästan blank vattenyta, en kraxande korp passerar, lomfamilj i lugn harmoni, några ettriga små flygande odågor, solen i gränsland mellan dag och natt. En tystnande vind lagomt till en kopp härligt kaffe...  Jo, man hoppas ju på en kortvarig vinter just nu! / J

Läs hela inlägget »

Plötsligt kan någon komma på besök och då är det välkomnande med antänt ljus i den "vintriga" decembermånad vi är i nu!
/ J 

Läs hela inlägget »

Där den sista hållplatsen var, snabbussen parkerades!
/ J

Läs hela inlägget »

Vi har samlats här ikväll för att...  ROCKA FETT!

Mer bilder från The Headlines och D-A-D följ länk » här!
/ J

Läs hela inlägget »

The Headlines röjde friskt på scen under torsdagens gig i Magasinet, Falun.Fler bilder kommer från konserten med The Headlines och danska D-A-D.
/ J

Läs hela inlägget »

Idag blev det ett litet återbesök i Graffitiland. Lite nytt, lite bevarat, lite förnyat, lite kladd och lite skön konst - som det ska vara då!
/ J

Läs hela inlägget »

... är här ett minne blott!
Avbefolkning, ökänd hyresvärd och vandalisering lockar nog inte en enda handlare att återöppna.
/ J

Läs hela inlägget »